Pagrindinis Sprendimai Išorinių sienų šiltinimas vėdinama termoizoliacine sistema

Išorinių sienų šiltinimas vėdinama termoizoliacine sistema

Bendra informacija

Priemonės užtikrinti sistemos ilgaamžiškumą

Vėdinamos sistemos montavimas

Apdailos montavimas ant termoizoliacinės sistemos

Bendra informacija

Vėdinama išorinių sienų termoizoliacinė sistema naudotina gyvenamųjų, viešosios paskirties ir pramonės pastatų laikančiosioms ir nelaikančiosioms sienoms, galinčioms patikimai išlaikyti šiltinimo sistemą, apšiltinti. Ši termoizoliacinė sistema taip pat gali būti naudojama karkasinių pastatų išorinėms sienoms šiltinti. Ji tinka naujai statomiems ir modernizuotiniems pastatams. Kai ši šiltinimo sistema yra B–s2, d0 degumo klasės, ji pagal gaisrinės saugos taisyklių „Gaisrinės saugos pagrindiniai reikalavimai“ nuorodas tinka pastatams, atspariems I ir žemesnio laipsnio ugniai, šiltinti. Konkrečios šiltinimo sistemos degumo klasė nurodoma lydinčioje dokumentacijoje. Kai ši šiltinimo sistema yra A2-s2, d0 degumo klasės, ji gali būti naudojama aukštiems ir labai aukštiems pastatams šiltinti (kai pastato aukščiausio aukšto grindų altitudė daugiau nei 26,5 m). Vėdinamą išorinių sienų termoizoliacinę sistemą dažniausiai (28, 29 pav.) sudaro: šilumos izoliacija, jos tvirtinimo elementai, 25–40 mm vėdinamas tarpas ir fasado lakštinė arba kitokių atskirų elementų apdaila su tvirtinimo bei sandarinimo elementais. Taisyti šią sistemą yra nesudėtingas, todėl ji naudojama ten, kur galimi dažni fasadų užteršimai bei mechaniniai pažeidimai. Šią šiltinimo sistemą galima rengti visais metų laikais.

Vėdinamos išorinių sienų termoizoliacinės sistemos lakštinė apdaila tvirtinama prie metalinių profiliuočių arba medinių tašų, sujungtų su L profilio metalinėmis gembėmis (28 pav.). Tarp L profilio metalinių gembių ir šiltinamos sienos dedama šilumą izoliuojanti tarpinė. Vertikalūs mediniai tašai arba metaliniai profiliuočiai gali būti tvirtinami prie šiltinamos sienos metalinėmis smeigėmis (29 pav.). Pažymėtina, kad per metalines smeiges susidaro maži šilumos nuostoliai – tik iki 4 %. Pro metalines gembes jie yra žymiai didesni. Tarpai tarp polistireninio putplasčio plokščių turi būti užpildomi jų atraižomis arba termoizoliacinėmis putomis. Šiltinimo sistemos sandarumui užtikrinti rekomenduojama naudoti polistireninio putplasčio plokštes su užkaitais – sujungimo įpjovomis briaunose. Lakštinėmis medžiagomis apdailintos vėdinamos termoizoliacinės sistemos apačioje ir viršuje bei sienose esančių angų apačioje ir viršuje turi būti įrengtos vėdinimo ir drenavimo angos, ne mažesnės kaip 500 mm² šiltinimo sistemos 1-me horizontalaus pjūvio metre. Vėdinimo angų skersmuo turi būti ne didesnis kaip 10 mm. Šiltinimo sistemos tvirtinimo būdai ir elementai turi būti parinkti taip, kad nesusidarytų elektrocheminė korozija, trumpinanti šiltinimo sistemos eksploatacijos trukmę bei bloginanti šilumos izoliacinius parametrus. Apdailos elementų tvirtinimo būdus gali nurodyti ir apdailos elementų gamintojai.

Priemonės užtikrinti sistemos ilgaamžiškumą

Kad fasadų paviršiuje nesusidarytų dėmių, nesikauptų druskos, apdailos plytų ekranų siūlėms turi būti naudojamas tik specialiai joms skirtas skiedinys. Apdailos plytų ekrano siūlėse esantis skiedinys turi būti sutankintas taip, kad vandens įgerties vidurkis, bandant „KARSTEN“ prietaisu dešimtyje vietų, būtų ≤ 0,5 cm3/min, o pavienių bandinių ≤ 2 cm3/min. Fasadų siūlių paviršių rekomenduojama sutapdinti su apdailos plytų paviršiumi. Apdailos plytų ekrano aukštis H turi būti derinamas su apdailos plytų atrėmimo ant atramos (pamato) pločiu bei ekrano storiu (35 pav.). Kai statomi aukšti pastatai, apdailos plytų ekranams būtina įrengti tarpines atramas. Siekiant išvengti plyšių, galinčių atsirasti dėl aplinkos temperatūros pokyčių bei kitų veiksnių, apdailos plytų ekranuose rekomenduojama daryti deformacines siūles (36pav.). Kai ekranas mūrijamas iš keraminių apdailos plytų, atstumas tarp vertikalių deformacinių siūlių LR = 10–12 m. Kai ekranas mūrijamas iš silikatinių plytų – LR = 6–8 m. Horizontalios deformacinės siūlės daromos kartu su tarpinėmis atramomis.

Kai fasadai yra apsaugoti nuo atmosferinių kritulių, sienos gali būti daromos be vėdinamo tarpo. Tada keraminių ar silikatinių plytų ekranuose atstumas tarp vertikalių deformacinių siūlių LR = 5–6 m.

Vėdinamos sistemos montavimas

Šiltinimo sistemos metalinių profiliuočių ilgis darytinas iki 3000 mm. Dėl galimų deformacijų, susijusių su aplinkos temperatūrų pokyčiais, tarp metalinių profiliuočių turi būti paliekamas ne mažesnis kaip 5 mm tarpas. Aliumininių profiliuočių jungtims reikia naudoti tik nerūdijančio plieno savisriegius sraigtus. Cinkuoto plieno profiliuočių negalima pjauti abrazyviniais diskais. Juos reikia kirpti žirklėmis arba pjauti juostiniu pjūklu. Cinkuotų profiliuočių jungtims galima naudoti cinkuoto arba nerūdijančio plieno savisriegius sraigtus. Metalinių profiliuočių jungtys nedarytinos apdailos plokščių viduryje. Apdailos plokštės turi būti tvirtinamos mažiausiai prie dviejų atskirų profiliuočių, neperkertant profiliuočių sandūrų. Šios šiltinimo sistemos apdailai naudojamos fibrocementinės, kompozitinės ir aukšto slėgio laminatinės (HPL) plokštės, keraminės apdailos plytelės, keraminiai apdailos blokeliai ir kitos medžiagos. Apdailos medžiagų atsparumas šalčiui turi būti ne mažesnis kaip 100 šalčio ciklų

Vėdinamai šiltinimo sistemai naudotina tik antiseptikais apdorota spygliuočių mediena. Siekiant apsaugoti šiltinimo sistemos medinius karkaso elementus nuo išorinės drėgmės, būtina naudoti sraigtus su EPDM tarpine arba su EPDM juosta tarp apdailos plokščių ir medinių tašų. Fibrocementinės bei kompozitinės ir aukšto slėgio laminatinės (HPL) apdailos plokštės gali būti montuojamos ant medinių tašų, aliuminio arba cinkuoto plieno profiliuočių. Apdailos plokštės prie tvirtinimo elementų gali būti tvirtinamos sraigtais, kniedėmis, kabinamos specialiais kabliukais arba klijuojamos. Apdailos plokštės ties jų centru (viduryje) tvirtinamo standžiai. Kitose vietose apdailos plokštės tvirtinamos paslankiai. Sandūros tarp apdailos plokščių užpildomos sandarinimo profiliuočiais. Konkretų apdailos plokščių tvirtinimo būdą parenka projektuotojas, atsižvelgdamas į apdailos plokščių gamintojų rekomendacijas, šiltinimo sistemos karkaso tipą, aplinkos sąlygas, pastatų aukštingumą, sudėtingumą, priešgaisrinius reikalavimus, kainą ir kitus veiksnius.

Vėdinamą termoizoliacinę sistemą, nepriklausomai nuo šiltinimo medžiagų, būtina apsaugoti nuo užterštumo (30, 31 pav.), šiltinimo sistemos elementų korozijos ir kitokių gedimų. Šiuo tikslu horizontalias siūles tarp apdailos plokščių rekomenduojama dengti sandarinimo profiliuočiais (31, 32 pav.).

Apdailos montavimas ant termoizoliacinės sistemos

Keraminės apdailos plytelės tvirtinamos ant aliuminio arba ant cinkuoto plieno profiliuočių. Keraminės apdailos plytelės gali būti tvirtinamos „matomai“ arba „paslėptai“. „Matomas“ keraminių plytelių dangos tvirtinimas yra toks, kai danga kabinama ant fasade matomų nerūdijančio plieno kabliukų. „Paslėptas“ tvirtinimas yra toks, kai nerūdijančio plieno varžtai su kabliukais įleidžiami į plytelę iš vidinės jos pusės. Keraminiai apdailos blokeliai, kaip ir keraminės apdailos plytelės, tvirtinamos ant aliuminio arba ant cinkuoto plieno profiliuočių. Profiliuočių išdėstymas turi būti susietas su keraminių apdailos plytelių matmenimis. Apdailos plytelėms tvirtinti prie profiliuočių naudojami specialūs laikikliai. Tvirtinant keraminius apdailos blokelius, jų jungtyse dedami aliumininiai jungties profiliuočiai. Jie apsaugo šiltinimo sistemą nuo lietaus ir blokelių klibėjimo.

Vėdinama išorinių sienų termoizoliacinė sistema, kai jos lakštinė apdaila tvirtinama prie sienos smeigėmis, yra užpatentuota. Šios šiltinimo sistemos aprašymas pateikiamas atskirame leidinyje. Šiose taisyklėse prie vėdinamos termoizoliacinės sistemos priskiriama ir išorinių sienų šiltinimo sistema su vėdinamu tarpu ir apdailos plytų ekranu. Ji irgi tinka visų rūšių gyvenamiesiems, viešosios paskirties ir pramonės pastatams. Šitoje sistemoje polistireninis putplastis dedamas į sieną ir lanksčiais ryšiais su fiksatoriais pritvirtinamas prie sienos laikančiojo sluoksnio, ir apdailos plytų ekrano (33, 34 pav.). Tarp polistireninio putplasčio ir apdailos plytų ekrano paliekamas 40 mm vėdinamas tarpas. Lankstūs ryšiai dedami į horizontalias mūro siūles sienos mūrijimo metu arba įkalami į jau pastatytą laikantįjį sienos sluoksnį. Lankstūs ryšiai turi būti pagaminti iš nerūdijančio arba cinkuoto armatūrinio plieno. Sienos plokštumoje ryšiai išdėstomi šachmatine tvarka (33 pav.). Prie pastato kampų, angų kraštų ir deformacinių siūlių dedami papildomi ryšiai – 3 vnt./m. Lankstūs ryšiai į sienos laikantįjį ir apdailos plytų ekraną įleidžiami ≥ 50 mm. Kai ryšiai yra vieliniai, jų galai užlenkiami stačiu kampu. Užlenkto galo ilgis ≥ 25 mm (34 pav.). Kad ant šilumos izoliacijos iš išorės nepatektų atsitiktinė drėgmė, ant lanksčių ryšių turi būti dedami fiksatoriai su snapeliu, nukreiptu į apačią.

Brėžiniai PDF

tab heading icon

Brėžiniai DWG

Straipsniai

©
2024
Polistireninio putplasčio asociacija.
Visos teisės saugomos
Privatumo politika
Sprendimas –