Statytojai jau įpareigoti siekti aukštesnės energinio efektyvumo klasės, tačiau modernizuojantiems daugiabučius naujienų nežadama – jie ir toliau sieks C ar, pritarus gyventojams, aukštesnės klasės. Palyginti su C energinio efektyvumo klase, A klasės pastatams reikalingas gerokai storesnis šiltinimo sluoksnis, kur kas didesnė šiluminė varža, tačiau ir išlaidos šildymui po to skiriasi kone triskart. Vis dėlto gyventojų tokie skaičiai neintriguoja – jie noriai renkasi minimalius, taigi, pigesnius sprendimus.
A klasė – ne tik naujai statybai
Itin energiškai efektyvių atnaujintų daugiabučių Lietuvoje nėra daug. Sostinės A. Mickevičiaus gatvėje 9 numeriu pažymėtas daugiabutis, po modernizacijos pasiekęs A energinio efektyvumo klasę, praėjus metams po atliktų darbų, vis dar pristatomas kaip pavyzdinis projektas. Daugiabučio fasadas buvo apšiltintas 30 centimetrų storio pilkuoju polistireniniu putplasčiu neoporu.
Pastato modernizacijos projektą parengęs projektuotojas Dainius Baltrušaitis įsitikinęs, kad renkantis šiltinimo medžiagą rastas palankus kokybės ir kainos santykis:
„Polistireninis putplastis – pigesnė šiltinimo medžiaga, kas buvo aktualu rangovui, laimėjusiam viešųjų pirkimų konkursą, tačiau pilkojo polistireninio putplasčio šilumos savybės ne prastesnės nei mineralinės vatos. Naudojant neoporą sutaupoma šilumos izoliacijos storio, todėl pastatus galima šiltinti plonesniu sluoksniu taip sutaupant lėšų.“
Polistireninį putplastį apsispręsta rinktis ir dėl patogumo tvirtinant termoizoliacinį sluoksnį. Mineralinės vatos plokštės tvirtinamos smeigėmis, o polistireninis putplastis visų pirma klijuojamas, tuomet taip pat tvirtinamas smeigėmis, tačiau jos nesukuria šilumos tiltų, taip pat jomis galima tvirtinti skirtingo storio šiluminę izoliaciją. Daugiabučio fasado apdailai pasirinktas struktūrinis tinkas.
Šiltinimui pasirinkta medžiaga leido išsaugoti daugiau balkonų ploto, kas itin rūpėjo gyventojams. Jie nuolat matavo, ar šiltinamuose balkonuose telpa vaikų vežimėliai ir kiti reikiami daiktai. Pasirinkus pilkąjį polistireninį putplastį, pakako plonesnio jo sluoksnio, taigi ir balkonų plotis sumažėjo 30 centimetrų, o ne 40 centimetrų, kaip būtų buvę projektuotojams parinkus baltąjį polistireninį putplastį.
Projektuotojai neretai girdi kalbų, kad polistireninis putplastis yra degi medžiaga, nors jis iš tikrųjų degimo nepalaiko. Išties statybose naudojama gana daug degių medžiagų, tačiau svarbiausia, kad gaisrinei saugai keliamus reikalavimus atitiktų visa sistema. Polistireninis putplastis uždengiamas armavimo mišiniu, tinku ar fasadinėmis plytelėmis, o tokia sistema visiškai atitinka gaisrinės saugos reikalavimus. Juos visiškai atitiko ir daugiabučiui A. Mickevičiaus gatvėje rangovo pasirinkta sistema.
B klasė – projektuotojų iniciatyva
Įmonės „Projektų rengimo centras“ direktoriaus pavaduotojas Tomas Jatulis pripažino, kad jų įmonės parengtų daugiabučių modernizacijos projektų sąraše – tik keletas pavyzdžių, kuomet gyventojai apsisprendė siekti ne reikalaujamos C, o aukštesnės B klasės. Kad būtų palypėta vienu laipteliu, užteko tik keliais centimetrais storesnio izoliacijos sluoksnio. Taip daugiabutis renovuotas Ignalinoje, jo fasadas apšiltintas ne 17 centimetrų, kaip buvo numatyta pirminiame investicinio plano pasiūlyme, bet 20 centimetrų storio polistireniniu putplasčiu.
„Renovuojant daugiabutį, pasiekti A klasę nėra lengva, tačiau B energinio efektyvumo klasę – gana paprasta. Daugiabučio Ignalinoje gyventojai buvo apsisprendę fasadą šiltinti polistireniniu putplasčiu. Šis sprendimas pigesnis, tačiau nė kiek ne prastesnis nei mineralinė vata. Sistema sandari, tačiau, priešingai nei paplitusi nuomonė, nereikia, kad pastatas pernelyg kvėpuotų“, – aiškino projektuotojas.
Įgyvendinant energiškai efektyvų projektą Ignalinoje pasitarnavo ir palanki namo konfigūracija: daugiabutis vienos laiptinės, penkių aukštų, palyginti nedidelis pamatų ir stogo plotas. Bet T. Jatulis neabejoja – energiškai efektyvi renovacija įmanoma ir sudėtingesniais atvejais. Pasitelkęs sertifikavimo programą, projektuotojas be didelių sunkumų gali įvertinti, kokie sprendimai būtini, o kurių galima atsisakyti: programoje galima modeliuoti šiltinimo sluoksnius, storius, numatyti šilumos perdavimo koeficientus.
Projektuotojo įsitikinimu, polistireninis putplastis – tinkamas sprendimas renovuojant daugiabučius. Polistireniniu putplasčiu šiltinant pastatus pasiekiami geresni sandarumo rezultatai, yra patogiau dirbti. Užklijuotas polistireninio putplasčio plokštes galima lyginti, šlifuoti. Be to, polistireninis putplastis pigesnis už mineralinę vatą, fasadų šiltinimo sistema atitinka gaisrinės saugos reikalavimus, turi visus reikiamus dokumentus ir sertifikatus.
Energiškai efektyviai renovacijai svarbus ne tik sienų, bet ir pamatų bei stogo termoizoliavimas, perdangos šiltinimas, kokybiški langai, durys, inžinerinės sistemos. Prieš kurį laiką rinkoje dominavo langai, kurių šilumos perdavimo koeficientas buvo 1,7 W/m2 K, dabar gaminami kur kas šiltesni: jų šilumos perdavimo koeficientas – 1,3 ar 1,1 W/m2 K.
Šiltinant fasadą svarbu ir smulkmenos
Polistireninio putplasčio asociacijos (PPA) prezidentas dr. Česlovas Ignatavičius priminė žinomą tiesą – be tinkamos termoizoliacijos šilumos pastatuose sulaikyti neįmanoma. Antra vertus, netgi storas termoizoliacijos sluoksnis negarantuoja norimo efekto, jei šiltinimo medžiaga bus pritvirtinta lopais, o ne sandariai ir kokybiškai. Taip pat svarbu, kad į šiltinimo sluoksnį nepatektų drėgmės, teršalų, kad jungtys būtų patikimos, o termoizoliacinės medžiagos techninės charakteristikos nepakistų visą pastato eksploatacijos laikotarpį.
„Pastatą galima pastatyti ir apšiltinti kokybiškai, bet jeigu jis netinkamai eksploatuojamas, problemos neišvengiamos. Tyrimai rodo, kad tais atvejais, kai informaciniai stendai, plakatai ir pan. netinkamai pritvirtinami ant pastatų fasadų, šie tampa nesandarūs, į šiltinimo sluoksnį prasiskverbia drėgmės, teršalų. Visi turime stengtis, kad pastatai būtų tinkamai apšiltinti ir eksploatuojami, tada gausime gerą rezultatą“, – apibendrino pašnekovas.
EPS (polistireninis putplastis) yra plačiai naudojama medžiaga, kurią galima perdirbti ir panaudoti pakartotinai. Tačiau svarbu žinoti, kaip tinkamai rūšiuoti, pakuoti ir priduoti polistireninio putplasčio (EPS) atliekas, kad jos būtų perdirbtos efektyviai. Rūšiavimas Polistireninis putplastis turi būti rūšiuojamas atskirai nuo kitų atliekų. Labai svarbu įsitikinti, kad EPS atliekos nėra užterštos maisto likučiais, riebalais ar kitomis medžiagomis, […]
Pasaulinėms aplinkosaugos problemoms įgaunant vis didesnę svarbą, mažai energijos naudojantys pastatai dar niekada nebuvo tokie reikalingi. Vienas iš pagrindinių sprendimų šioms problemoms gali būti polistireninis putplastis – medžiaga, dažnai nepakankamai vertinama dėl savo išskirtinių savybių, puikiai atitinkančių šiuos aplinkosaugos ir tvarumo tikslus. Šiame straipsnyje nagrinėjame pagrindinius prioritetus skatinant mažai energijos naudojančių pastatų statybą, pabrėždami tai, […]
Polistireninio putplasčio, plačiai naudojamo įvairiuose gaminiuose – nuo kavos puodelių iki pastatų izoliacijos, istorija yra ilgesnė, nei daugelis įsivaizduoja. Nors jis plačiai naudojamas neseniai, jo mokslinės šaknys siekia daugiau nei šimtmetį. Nuo mokslinio atradimo iki masinės gamybos Polistireninio putplasčio istorija prasidėjo 1839 m., kai vokiečių vaistininkas Eduardas Simonas, atlikdamas eksperimentus su natūraliu balzamu, atrado kietą […]
Lenkijoje vykusi tarptautinė ETICS konferencija, kurią organizavo Lenkijos termoizoliacinių sistemų asociacija, ir vėl tapo svarbia platforma, kurioje buvo aptariami išorinių termoizoliacinių kompozitinių sistemų (ETICS) pasiekimai. Šių metų konferencijoje, vykusioje 2024 m. gegužės 9-10 d. Žnino mieste (Lenkija), buvo perskaityti reikšmingi pranešimai ir surengtos diskusijos, nors daugiau dėmesio nei ankstesniais metais buvo skiriama inkaravimui. Savo įžvalgomis […]
Europos ekonomikai lemiamu momentu EUMEPS (Europos polistireninio putplasčio gamintojų asociacija), kurios nariai esame ir mes, palaiko Jungtiniame Europos pramonės manifeste išdėstytą plataus užmojo viziją stiprinti žemyno pramonės gyvybingumą. Šis strateginis aljansas sudaromas lemiamu momentu, kai Europos pramonės šakos yra pasirengusios iš naujo apibrėžti savo padėtį pasaulyje, pasitelkdamos tvarią praktiką, inovacijas ir atsparumą. Europos pramonės renesansas: […]
2024 m. balandžio 10 d. įvyko Europos statybų pramonei lemiamas balsavimas dėl Statybos produktų reglamento (SPR) peržiūros. Šiame lemiamame balsavime iš viso dalyvavo 623 Europos Parlamento (EP) nariai, didžioji dauguma – 505 balsai už, 40 prieš ir 78 susilaikė. Šis aiškus pritarimas atspindi bendrą Europos Sąjungos tikslą siekti pažangos siekiant tvaresnio, efektyvesnio ir darnesnio statybos […]
EPS (polistireninis putplastis) yra plačiai naudojama medžiaga, kurią galima perdirbti ir panaudoti pakartotinai. Tačiau svarbu žinoti, kaip tinkamai rūšiuoti, pakuoti ir priduoti polistireninio putplasčio (EPS) atliekas, kad jos būtų perdirbtos efektyviai. Rūšiavimas Polistireninis putplastis turi būti rūšiuojamas atskirai nuo kitų atliekų. Labai svarbu įsitikinti, kad EPS atliekos nėra užterštos maisto likučiais, riebalais ar kitomis medžiagomis, […]
Pasaulinėms aplinkosaugos problemoms įgaunant vis didesnę svarbą, mažai energijos naudojantys pastatai dar niekada nebuvo tokie reikalingi. Vienas iš pagrindinių sprendimų šioms problemoms gali būti polistireninis putplastis – medžiaga, dažnai nepakankamai vertinama dėl savo išskirtinių savybių, puikiai atitinkančių šiuos aplinkosaugos ir tvarumo tikslus. Šiame straipsnyje nagrinėjame pagrindinius prioritetus skatinant mažai energijos naudojančių pastatų statybą, pabrėždami tai, […]
Asociacija siekia visuomenei ir statybos rinkos dalyviams suteikti patikimos informacijos apie polistireninio putplasčio savybes bei tinkamą naudojimą.
This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.
Strictly Necessary Cookies
Strictly Necessary Cookie should be enabled at all times so that we can save your preferences for cookie settings.
If you disable this cookie, we will not be able to save your preferences. This means that every time you visit this website you will need to enable or disable cookies again.