Pagrindinis Naujienos Naujienos Europos polistireninio putplasčio gamintojai sveikina EK iniciatyvą „Renovacijos banga“
2024 04 15

Europos polistireninio putplasčio gamintojai sveikina EK iniciatyvą „Renovacijos banga“

Europos polistireninio putplasčio gamintojų asociacija (European Manufacturers of Expanded Polystyrene, EUMEPS) sveikina Europos Komisijos inicijuojamą „Renovacijos bangą“ ir tikisi efektyviai prisidėti prie „žaliosios“ darbotvarkės įgyvendinimo. Viešųjų ir privačių pastatų renovacija yra pagrindinė priemonė, kurią naujasis Europos žaliasis kursas (European Green Deal) įvardija kaip esminę iniciatyvą, kuria siekiama didinti energijos vartojimo efektyvumą statybų sektoriuje.

Pasak EUMEPS pranešimo, vienas didžiausių iššūkių Europos Sąjungai ir jos planams įgyvendinti Europos žaliąjį kursą yra žinoti, nuo ko pradėti. ES vandenilio strategija, pastatų efektyvumas, žiedinė ekonomika ir kuo daugiau atsinaujinančių šaltinių skamba puikiai, tačiau viso to negalima pasiekti iš karto.

„Komisijos raginimas sukurti ES „Renovacijos bangą“ yra akivaizdžiai naudingas įmonėms, gaminančioms didelio efektyvumo izoliaciją esamų pastatų stogams ir sienoms”,– sako EUMEPS prezidentas Paolo Garbagna. „Tačiau „Renovacijos banga“ taip pat galėtų skatinti kitus didelių siekių tikslus, įskaitant didesnį perdirbtų medžiagų naudojimą“.

Europoje yra daug senų pastatų, tačiau kasmet Europos Sąjungoje jų atnaujinama tik apie 1 proc. Tai reiškia, kad šildant ir vėsinant pastatus iššvaistoma daug vertingos energijos, kurią galima būtų sutaupyti, jei pastatai būtų energiškai efektyvesni. Sumažinus iššvaistomos energijos kiekį, tampa realiau įgyvendinti ES siekį iki 2050 m. eliminuoti CO2 poveikį klimatui.

„EUMEPS palankiai vertina Komisijos įsipareigojimą įgyvendinti „Renovacijos bangą“ ir jos strategijos metmenis, paskelbtus gegužę”, – sako Paolo Garbagna. „Ši iniciatyva yra puiki galimybė paspartinti renovaciją siekiant ES klimato bei energijos vartojimo efektyvumo tikslų. Mes sutinkame, kad didesnis renovacijos mastas gali tapti svarbia paskata kuriant darbo vietas ir skatinant ekonomikos atsigavimą atsižvelgiant į COVID-19 pandemiją. Mes remiame Komisijos tikslą įgyvendinti „Renovacijos bangą“ laikantis žiedinės ekonomikos principų.“

Polistireninio putplasčio asociacijos (PPA) prezidentas Saulius Skrodenis pastebi, kad Lietuvoje vykstanti diskusija dėl senų daugiabučių atnaujinimo tempų iš esmės nesiskiria nuo nuotaikų visoje Europoje.

„Atsižvelgiant į galiojančius įstatymus ir finansavimo modelius, Lietuvoje iki šiol padaryta tai, ką, objektyviai vertinant, ir galėjome padaryti. Tačiau kilusi pandemija ir dėl jos numatyti ekonomikos skatinimo planai visus Lietuvoje ragina rimčiau atsigręžti į pastatų renovaciją kaip į galimybę gauti ne tik trumpalaikės, bet ir ilgalaikės naudos visuomenei”,– sako S. Skrodenis.

Neseniai Vokietijos valdžios institucijų užsakymu atliktas nepriklausomas lyginamasis vertinimas pabrėžė išskirtinį EPS izoliacijos ekologinį patrauklumą per visą jo gyvavimo ciklą. Daugelyje  svarbiausių panaudojimo sričių programų EPS izoliacija laikoma ekologiškiausia alternatyva palyginti su atsinaujinančiomis, mineralinėmis ar kitomis sintetinėmis medžiagomis.

P. Garbagna pabrėžia, kad EPS sudaro 98 proc. oro, „todėl jis iš prigimties yra efektyvus naudojamų išteklių atžvilgiu. Dėl išskirtinio izoliacijos efektyvumo EPS izoliacija sutaupo daug energijos ir CO2 per visą ilgą tarnavimo laiką, kuris kartais gali trukti ir 100 metų. Pasibaigus jo eksploatavimo laikui, jis gali būti perdirbamas, įskaitant ir naujos pastato izoliacijos gamybą“.

Remiant ES programai LIFE, EUMEPS su partneriais įgyvendino projektą „PolyStyreneLoop“, kuris pramoniniu mastu parodė, kad uždaro ciklo EPS izoliacijos gaminių perdirbimas yra ekonomiškai pagrįstas.

„Pastatų renovacija taip pat gali prisidėti sukuriant perdirbtų medžiagų paklausą ir taip skatinti žiedinę ekonomiką. EPS jau plačiai perdirbamas, tačiau jo vis tiek per daug patenka į sąvartynus ir deginimo įrenginius, nes trūksta efektyvių surinkimo ir perdirbimo sistemų. Kadangi EPS kaip pastato izoliacija gali būti pagaminta iš perdirbtų EPS dėžučių žuviai ir kitų įprastų pakuočių, „Renovacijos banga“ gali netiesiogiai skatinti visų EPS atliekų paklausą”, – sako jis.

EPS pramonė siekia toliau didinti EPS perdirbimą investuodama į naujas technologijas. EUMEPS yra įsipareigojusi, kad Europos EPS pramonė iki 2025 m. perdirbs 46 proc. EPS atliekų, t. y., 257 000 tonų per metus. EUMEPS taip pat aktyviai bendradarbiauja su daugiau nei 200 kitų „Circular Plastics Alliance“ susivienijimo dalyvių, siekdama Europoje iki 2025 m. kartu panaudoti 10 milijonų tonų perdirbto plastiko. Inicijuotas Europos Komisijos, šis aljansas atstovauja visai Europos plastiko pramonei.

S. Skrodenis pažymi, kad Lietuvos polistireninio putplasčio asociacijos nariai surenka ir pristato perdirbėjams jų pagaminto putplasčio atraižas. Be to, kai kurios įmonės iškastines žaliavas, reikalingas energijai EPS gaminti, jau keičia atsinaujinančiomis žaliavomis.

„Nors ES ir nacionaliniai politikos formuotojai pagrįstai sutelkia dėmesį į pandemijos poveikio mažinimą, klimato kaita žada dar didesnius sutrikimus”, – sako  P. Garbagna. „Kuo ilgiau šalys laukia, kol pradės mažinti anglies dvideginio išmetimą, tuo sunkiau ir brangiau tai bus padaryti. CO2 eliminavimas ir energijos vartojimo efektyvinimas reikalauja kintančio požiūrio į mūsų gyvenimo būdą, ir statybų sektorius šiame virsme vaidina lemiamą vaidmenį“.

Europos polistireninio putplasčio gamintojų asociacija yra EPS pramonės balsas Briuselyje. EUMEPS nariai yra 23 nacionalinės asociacijos, atstovaujančios EPS gamintojams, žaliavų ir priedų tiekėjams, EPS perdirbėjams ir gamybinės įrangos įmonėms. Visoje EPS tiekimo grandinėje  EUMEPS vienija maždaug 1000 įmonių, daugiausia mažų ir vidutinio dydžio, kuriose iš viso dirba apie 60 tūkst. žmonių.

Lietuvos polistireninio putplasčio asociacija EUMEPS nare yra nuo 2006 metų. PPA nariai yra „Baltijos polistirenas“, „Kauno šilas“, „Šilputa“ ir “Ukmergės gelžbetonis“.

Edvinas Butkus
Straipsnio autorius

TAIP PAT SKAITYKITE

2024 09 30

EPS gali būti perdirbtas 100 %

Siekdami polistireninio putplasčio (EPS) sektoriaus tvarumo, polistireninio putplasčio asociacija ir jos nariai nuolat siekia didinti EPS medžiagų, kurios yra visiškai perdirbamos, žiediškumą. To siekiama dviem būdais: panaudotų EPS pakuočių ir statybinių EPS atraižų perdirbimu, taip pat bendromis iniciatyvomis, kuriomis siekiama geriau sekti ir kiekybiškai įvertinti perdirbimo pastangas ir skleisti EPS atliekų atskiro surinkimo kultūrą. Perdirbimas: […]

2024 09 02

Kaip rūšiuoti ir priduoti polistireninio putplasčio atliekas

EPS (polistireninis putplastis) yra plačiai naudojama medžiaga, kurią galima perdirbti ir panaudoti pakartotinai. Tačiau svarbu žinoti, kaip tinkamai rūšiuoti, pakuoti ir priduoti polistireninio putplasčio (EPS) atliekas, kad jos būtų perdirbtos efektyviai. Rūšiavimas Polistireninis putplastis turi būti rūšiuojamas atskirai nuo kitų atliekų. Labai svarbu įsitikinti, kad EPS atliekos nėra užterštos maisto likučiais, riebalais ar kitomis medžiagomis, […]

2024 08 05

Pagrindiniai mažai energijos naudojančių pastatų skatinimo prioritetai

Pasaulinėms aplinkosaugos problemoms įgaunant vis didesnę svarbą, mažai energijos naudojantys pastatai dar niekada nebuvo tokie reikalingi. Vienas iš pagrindinių sprendimų šioms problemoms gali būti polistireninis putplastis – medžiaga, dažnai nepakankamai vertinama dėl savo išskirtinių savybių, puikiai atitinkančių šiuos aplinkosaugos ir tvarumo tikslus. Šiame straipsnyje nagrinėjame pagrindinius prioritetus skatinant mažai energijos naudojančių pastatų statybą, pabrėždami tai, […]

2024 07 17

Polistireninis putplastis: šimtmetį trukusi universalaus plastiko raida

Polistireninio putplasčio, plačiai naudojamo įvairiuose gaminiuose – nuo kavos puodelių iki pastatų izoliacijos, istorija yra ilgesnė, nei daugelis įsivaizduoja. Nors jis plačiai naudojamas neseniai, jo mokslinės šaknys siekia daugiau nei šimtmetį. Nuo mokslinio atradimo iki masinės gamybos Polistireninio putplasčio istorija prasidėjo 1839 m., kai vokiečių vaistininkas Eduardas Simonas, atlikdamas eksperimentus su natūraliu balzamu, atrado kietą […]

2024 07 01

ETICS naujienos

Lenkijoje vykusi tarptautinė ETICS konferencija, kurią organizavo Lenkijos termoizoliacinių sistemų asociacija, ir vėl tapo svarbia platforma, kurioje buvo aptariami išorinių termoizoliacinių kompozitinių sistemų (ETICS) pasiekimai. Šių metų konferencijoje, vykusioje 2024 m. gegužės 9-10 d. Žnino mieste (Lenkija), buvo perskaityti reikšmingi pranešimai ir surengtos diskusijos, nors daugiau dėmesio nei ankstesniais metais buvo skiriama inkaravimui. Savo įžvalgomis […]

2024 06 04

Tvarus konkurencingumas

Europos ekonomikai lemiamu momentu EUMEPS (Europos polistireninio putplasčio gamintojų asociacija), kurios nariai esame ir mes, palaiko Jungtiniame Europos pramonės manifeste išdėstytą plataus užmojo viziją stiprinti žemyno pramonės gyvybingumą. Šis strateginis aljansas sudaromas lemiamu momentu, kai Europos pramonės šakos yra pasirengusios iš naujo apibrėžti savo padėtį pasaulyje, pasitelkdamos tvarią praktiką, inovacijas ir atsparumą. Europos pramonės renesansas: […]

2024 09 30

EPS gali būti perdirbtas 100 %

Siekdami polistireninio putplasčio (EPS) sektoriaus tvarumo, polistireninio putplasčio asociacija ir jos nariai nuolat siekia didinti EPS medžiagų, kurios yra visiškai perdirbamos, žiediškumą. To siekiama dviem būdais: panaudotų EPS pakuočių ir statybinių EPS atraižų perdirbimu, taip pat bendromis iniciatyvomis, kuriomis siekiama geriau sekti ir kiekybiškai įvertinti perdirbimo pastangas ir skleisti EPS atliekų atskiro surinkimo kultūrą. Perdirbimas: […]

2024 09 02

Kaip rūšiuoti ir priduoti polistireninio putplasčio atliekas

EPS (polistireninis putplastis) yra plačiai naudojama medžiaga, kurią galima perdirbti ir panaudoti pakartotinai. Tačiau svarbu žinoti, kaip tinkamai rūšiuoti, pakuoti ir priduoti polistireninio putplasčio (EPS) atliekas, kad jos būtų perdirbtos efektyviai. Rūšiavimas Polistireninis putplastis turi būti rūšiuojamas atskirai nuo kitų atliekų. Labai svarbu įsitikinti, kad EPS atliekos nėra užterštos maisto likučiais, riebalais ar kitomis medžiagomis, […]

©
2024
Polistireninio putplasčio asociacija.
Visos teisės saugomos
Privatumo politika
Sprendimas –